نصایحی از قرآن کریم

 

نگاهی به نصایح و پیام‌های اخلاقی و عرفانی قرآن کریم:
ذکر:
قرآن کریم غفلت را مایه‌ی سقوط انسان به زندگی حیوانی می‌داند.

 قرآن بهترین راه برطرف سازی غفلت را یاد و ذکر خدا می‌داند. در آیات قرآن مطرح شده کسانی که از یاد خدا رویگردان می‌شوند زندگی تنگ و پرفشاری خواهند داشت.

 قرآن نماز را بهترین ذکر و یاد خدا می‌داند

و توصیه می‌کند در تمام کارها و رفتار همواره به یاد خدا باشیم در چنین حالی گویی که دایم در حال نماز هستیم.

 قرآن کریم هدف شیطان را از وسوسه‌ی انسان به سوی گناه، مانع شدن از ذکر خدا معرفی می‌کند

و یاد خدا را مایه‌ی آرامش و اطمینان دل‌ها معرفی می‌کند.

توبه:
خداوند مومنان را به توبه‌ای راستین فرا می‌خواند

در آیات فراوانی خود را بسیار توبه پذیر نامیده

و کسانی را که بسیار توبه می‌کنند دوست دارد.

 توبه شامل حال کسانی می‌شود که از روی جهالت رفتار بدی انجام داده‌اند و به زودی توبه می‌کنند و شامل حال کسانی نخواهد شد که دم جان دادن به یاد توبه می‌افتند.

 و سرانجام کسانی که موفق به توبه‌ی حقیقی شوند نه تنها از سوی خداوند آمرزیده خواهند شد که خداوند بدی‌هایشان را نیز تبدیل به کار نیک خواهد کرد.

 تقوا:
تقوا سپری است الهی در برابر شیطان که بر اثر فرمانبرداری از خداوند و انجام واجبات و ترک گناهان به انسان عطا می‌شود. قرآن در آیات فراوان به زبان‌های گوناگون مومنان را به تقوا تشویق نموده است:

اگر اهل آبادی‌ها ایمان می‌آوردند و تقوا را رعایت می‌کردند برکات آسمان و زمین به روی آنان گشوده می‌شد.

 خداوند به انسان‌های با تقوا قدرت تشخیص حق از باطل را عطا می‌کند.

 خداوند به کسانی که تقوا پیشه‌ کرده‌اند راه خروج از دشواری‌ها را نشان خواهد داد

و کار آنان را آسان و روان خواهد کرد.

 کسانی که اهل تقوا هستند از هدایت قرآن بهره‌مند می‌شوند.

 خداوند همراه انسان‌های با تقواست.

نصایح اجتماعی:
در آیه‌های پایانی سوره‌ی حجرات به شکل مفصل نصایحی در موضوع آداب و روابط اجتماعی مطرح شده است و درباره‌ی مسایلی چون تمسخر گروه‌ها و قومیت‌ها، استفاده از لقب‌های زشت، سوء ظن، غیبت و حقیقت باطنی آن، هدف پرودگار از پیدایش قومیت‌ها و نژادها و همچنین روش صحیح برخورد میان آنان، مباحث زیبایی مطرح شده.

در سوره‌ی نور در آیه‌های فراوانی از ابتدا تا انتهای سوره نصایح و توصیه‌های اجتماعی- فرهنگی فراوانی بیان شده است که برخی از آنها عبارت است از:
درباره‌ی شایعه به ویژه درباره‌ی مسایل عرض و آبرو و روش برخورد صحیح با این پدیده‌ی شوم اجتماعی، ورود به خانه‌ و ملک دیگران، اجازه از صاحب خانه و مواردی که بدون اجازه امکان ورود هست، درباره‌ی مرزهای نگاه به نامحرم، توصیه به حجاب، آداب استفاده از زینت برای زنان، توصیه به ازدواج درآوردن جوانان، ارتباط تجارت اقتصادی و معنویت، توصیه‌هایی درباره‌ی تربیت کودک و ارتباط آنان با پدر و مادر در سنین مختلف و در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز مطرح گردیده.

در چندین آیه از سوره‌ی فرقان ویژگی‌های بندگان خدا(عباد الرحمن) به تفصیل و زیبایی مطرح شده و درباره‌ی مسایلی چون شیوه‌ی راه رفتن، برخورد با انسان‌های جاهل، دعای آنان در پناه بردن از عذاب جهنم، و برخورد آنان با گناهانی چون قتل و زنا، تهمت و سخنان لغو و بیهوده، چگونگی برخورد آنان با آیات الهی، دعای آنان درباره‌ی همسر و فرزندانشان، و در نتیجه پاداش الهی به این انسان‌ها مطرح شده است.

در سوره‌ی لقمان خداوند توصیه‌های لقمان به فرزندش را بیان می‌کند که شامل مجموعه‌ای از نصایح فردی و اجتماعی می‌باشد: عدم شرک به خداوند، توصیه به نیکی به پدر و مادر، نحوه‌ی رفتار با پدر و مادر در صورتی که بخواهند عقیده‌ی انسان را منحرف نمایند، توجه به علم کامل خداوند به کوچک‌ترین رفتار و عملکرد انسان، توصیه به اقامه‌ی نماز و امر به معروف و نهی از منکر، حالت چهره انسان در برخورد با دیگران، شیوه‌ی راه رفتن، مقدار مناسب ارتفاع صدا در هنگام صحبت کردن.

قرآن کریم سرشار از نصایح شیرین و جان بخش است و درباره‌ی مفاهیم فراوان اخلاقی و اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی از جمله عدالت، صبر، تقوی، ذکر، ایمان، عمل صالح، جهاد، علم، تفکر و ... سخن دارد که پرداختن به همه‌ی این مفاهیم و نصایح، به نوشتن کتاب‌های فراوان نیازمند است.


/ 1 نظر / 29 بازدید

بسیار عالی