حقایق کربلا

 

امید است همه ما بتوانیم با درک واقیعت های این واقعه تاریخی به ارزش اصلی نهضت حسینی پی‌برده و در ترویج واقعیات و ارزش‌های آن تلاش کنیم.

استفاده از مطالب مندرج در این سایت با ذکر نام منبع بلامانع است 

بسمه تعالی

مقدمه

در واقعه تاریخی عاشورا تحریفات بسیاری رخ داده است که بر هر فرد مسلمانی واجب است ابتدا تاریخی واقعی این حادثه را بداند و سپس با تحریفاتی که در آن صورت گرفته است مبارزه کند. چرا که کوچکترین تصرفی از طرف ما در این حادثه، نه تنها حقیقت این حادثه را عوض کرده و بدون خاصیت می‌کند، بلکه اثر معکوس می‌بخشد.

 

کتابی که در دست دارید مجموعه چهار سخنرانی از علامه بزرگوار، متفکر و فیلسوف و فقیه عالی مقام، استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری قدس سره می‌باشد که در فروردین ماه 1348 تحت عنوان "تحریفات عاشورا" ایراد شده است.

 

از آنجا که استاد شهید در هر زمینه‌ای که وارد می‌شد انگیزه‌ای جز جلوگیری از انحرافات نداشت و هدف او ارائه اسلام ناب و خالص بود، در این سخنرانی ها نیز به همگان چنان دلسوزانه هشدار می‌دهد که با اکاذیب مبارزه کرده و مشت دروغ گویان را باز کنند و در قسمتی از سخنان خود چنین می‌گویند:

 

بطور قطع و یقین در این حادثه بسیار بزرگ تاریخی تدریجا تحریفاتی در طول زمان پیدا شده است. و بدون شک در اینجا وظیفه ای هست که باید با این تحریفات مبارزه کرد. بلکه به تعبیر بهتر، اگر بخواهیم از خودمان ستایش کنیم و تعبیر احترام آمیزی درباره خودمان بکار بریم، باید بگوییم که نسل ما رسالتی برای مبارزه با این تحریفات دارد.

و نیز به این مباحث اشاره می‌کنند:

1.     معنی تحریف و انواع تحریف هایی که در دنیا وجود دارد و نیز انواع تحریفاتی که در حادثه تاریخی عاشورا واقع شده است.

2.     عوامل تحریف.

3.     تحریفهای که در خصوص واقعه تاریخی عاشورا صورت گرفته است.

4.     وظایف ما (اعم از علما و توده مسلمان) در برابر این تحریفات.

اگر بخواهیم به اهمیت سخنان استاد پی‌برده و آن را بکار بندیم جز با مطالعه این کتاب میسر نیست. لذا مطالعه این مجموعه را به علاقه‌مندان آثار استاد شهید توصیه می‌نماییم.

.

تحریفات عاشورا

قسمت اول

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الحمد الله رب العالمین باری الخلائق اجمیعن و الصلوة و السلام علی عبدالله و رسوله و حبیبه و صفیه، سیدنا ونبینا ومولانا ابی القاسم محمد (ص) واله الطیبین الطاهرین المعصومین.

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم:

 

فبما نقضهم میثاقهم لعنا هم وجعلنا قلوبهم قاسیه یحرفون الکم عن مواضعه و نسوا حظا مماذکروابه

 

موضوع بحث ما، تحریفات در واقعه تاریخی کربلاست. در بازگویی این واقعه بزرگ تحریفاتی صورت گرفته است لهذا این بحث را در چهار فصل خلاصه می‌کنیم.

فصل اول در اطراف معنی تحریف و انواع تحریف هایی که در دنیا وجود دارد و اشاره به اینکه انواع این تحریف ها در حادثه تاریخی عاشورا واقع شده است.

فصل دوم درباره عوامل تحریف است یعنی به طور کلی در سایر قضایای دنیا که تحریف صورت می‌گیرد به چه علت صورت می‌گیرد، چرا بشر حوادث و قضایا و احیانا شخصیت ها را تحریف می‌کند؟ مخصوصا حادثه عاشورا و نقل حادثه کربلا، چه عواملی دخالت داشته است که تحریفاتی در این قضیه ایجاد شود.

فصل سوم عبارت است از توضیحی درباره تحریف هایی که در همین داستان و حادثه تاریخی صورت گرفته است.

فصل چهارم در اطراف وظایف ما، اعم از علما و توده‌ مسلمان ما می‌باشد.

بحث اول درباره معنی تحریف است. تحریف یعنی چه؟

تحریف در زبان عربی از ماده حرف است یعنی منحرف کردن چیزی از مسیر و وضع اصلی خود که داشته است یا باید داشته باشد.

/ 0 نظر / 140 بازدید