ماه رجب

از ماههای قمری، ماهی بسیار شریف و از ماههای حراماست. رجب نام نهری است در بهشتکه از عسلشیرین‌تر و از شیرسفیدتر است و هر کس در این ماه روزه دارد، از آن نهر آب می نوشد. به ماه رجب، رحب الأصب، یعنی ماه ریزش رحمت خداوند بر مردم نیز می‌گویند.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:«ماه رجب برای امت من «ماه استغفار» است. رجب ماه خدا و ماه شعبانماه من و ماه رمضانماه امت من است. کسی که یک روز از ماه رجب را روزه گیرد، مستوجب خشنودی خداوند گردد، غضب الهی از او دور می‌گردد و دری از درهای جهنم به روی او بسته می‌شود هر کس سه روز آن را روزه دارد بهشت بر او واجب گردد.

در ماه رجب دعاها و اعمال خاصی وارد است که مهمترین آنها « اعمال ایام البیض اعمال ایّام البیض(14،13، 15 رجب)»  و اعمال ام داوود و برنامه اعتکافاست.

این اعمال در کتاب شریف مفاتیح الجنان محدث قمی گردآوری شده است

حوادثی همچون ولادت حضرت امام محمد باقر علیه السلامدر سال 57، امام محمد تقی علیه السلامدر سال 195، میلاد امام علی علیه السلامدر کعبه، مبعث پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم، شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلامدر سال 182 و شهادت امام علی النقی علیه السلامدر سال 254، وفات ابراهیم فرزند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلمدر سال دهم هجرت، وفات ابوطالب علیه السلامدر سال دهم بعثت، رحلت حضرت زینب (بنا به نقلی) و درگذشت ابن سکیت، در سال 244 قمری. در این ماه رخ داده .

منابع :
هدایه الانام الی وقایع الایام، محدث قمی، ص 97؛ مفاتیح الجنان، ص 240

 

--  از حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام روایت است که:

هر کس سه روز از ماه رجب را روزه دارد بهشت او را واجب گردد.

 

 

3 --  از حضرت صادق علیه السلام روایت است که حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود که:

ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته می‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

 

4 --  از حضرت صادق علیه السلام روایت است که فرمود:

هر که یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر که دو روز از آخر این ماه روزه دارد بر صراط به آسانی بگذرد و هر که سه روز از آخر این ماه را روزه دارد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت&zw

/ 1 نظر / 18 بازدید
علیرضا

ممنونم خاله جونم خیلی خوب بود مخصوصا احادیث مربوط به ماه رجب.